Ana Sayfa > Bilişim Tek. ve Yz. > Konu Anlatımları > 6. Sınıf Konuları > 6.1.1. BT'nin Önemi


6.1.1. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN GÜNLÜK YAŞAMDAKİ ÖNEMİ

A. Temel Kavramlar

Yaşadığımız çağın iletişim çağı olduğunu, dünyanın neresinde olursa olsun insanların bir birleriyle iletişim içinde olduklarını unutmamalıyız. İnternetin bize sağladığı bu dünyada bizlerin de var olabilmesi için bu teknolojileri tanımalı, doğru kullanmayı öğrenmeli, zararlarından da kendimizi koruyabilmeliyiz. 

Öncelikle temel bazı kavramları öğrenmekle başlayalım:

Bilişim: İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimi, enformatik.

Teknoloji: Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulayım bilimi.

Bilişim Teknolojileri: Bilgileri işleyen, saklayan ve ileten tüm teknolojilerdir. Bu kapsamda kullanılan tüm cihazlar ve sistemler bilişim tekolojileri ürünleridir.

Bu ve benzeri tüm kavramları hem kendimizin öğrenmesi hem de çevremizdekilerin öğrenmesi için "Bilişim Teknolojileri Sözlüğü" oluşturabilirsiniz. Bulabildiğiniz kadar kelime ve kavramı not edip, bunların anlamlarını bir çok kaynaktan bulabilirsiniz. Sonra da alfabetik sıraya göre bunları düzenleyip sözlüğünüzü tamamlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki bir çok kavram bir birleri ile ilişkili olacak. Aşağıda Bilişim Teknolojileri alanında kullanılan bazı kelimeler var, bunların anlamlarını öğrendikten sonra aralarındaki ilişkiyi de farkedeceksinizdir. Burada olmayan bir çok kelimeyi ve kavramı da sizler bulabilirsiniz.

 

 

B. Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamda Kullanımı

Kullandığımız teknolojiler olmasaydı hayatımız nasıl olurdu hiç düşündünüz mü bilemiyorum. Ancak insanlık bilgiye ulaşmak için dünyanın çeşitli yerlerindeki kütüphanlere, bilgin ve alimlere gitmek için aylarca yolculuk yapmak zorunda kalmışlardır asırlar boyu. Kendi resmini yaptırmak sadece zenginlerin, soyluların ressamlara para verip yaptırdıkları bir lüksmüş. Herkesin elinde akıllı telefonu ile özçekim yapması mümkün değildi eski zamanlarda. O zamandaki insanlara bu günler anlatılsaydı, böyle şeylerin gerçekleşeceğine asla inanmazlardı.

Elbette ki asıl konumuz, günümüzde bizi dünyaya bağlayan teknolojilerdir. Burada gözlerinizi dikkatli bir şekilde yaşadığınız şehrin her yerinde gezdirip insanların, kurumların, kendinizin ve arkadaşlarınızın bu teknolojileri hangi amaçlarla kullandıklarına bakmanızı isityorum. Bu teknolojiler insanlar tarafından hangi alanlarda hangi amaçlarla kullanılıyorlar gözlemleyin ve öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşın.

 

C. Bilişim Teknolojilerinin Sakınmamız Gereken Zararları

Bu konuyu iki kısımda inceleyebiliriz. Bedensel sağlığa zararları, ruhsal sağlığa zararları.

 

• Bedensel Sağlığa Zararları:

Oturuş bozuklukları, göz rahatsızlıkları, hareketsizlikten kaynaklanan obezite vs. Peki doğrusu nasıl olmalı?

 


Kaynağa ulaşmak için tıklayınız...

 

• Ruhsal Sağlığa Zararları:

Hemen ilk olarak internet ve oyun bağımlığı dediğinizi duyar gibiyim. Çok doğru, çocuklar ve gençler için en öncelikli tehlike bağımlılık. Bağımlılığın türü ne olursa olsun insan için zararlıdır. Bilgisayar ve internet bağımlılığından kurtulmanın en önemli kuralı ise zaman sınırlaması koymaktır. Hayatınızı planlayıp, bilgisayar veya internet karşısında ne kadar vakit geçireceğinize karar verdikten sonra bu kararınızı sonuna kadar uygulamanız gerekir.