Ana Sayfa > Bilişim Tek. ve Yz. > Konu Anlatımları > 6. Sınıf Konuları > 6.2.2. Dijital Vatandaşlık

6.2.2. DİJİTAL VATANDAŞLIK

 

DİJİTAL VATANDAŞ NEDİR?

Normal hayatımızda, yaşadığımız toplumda nasıl bir yerimiz varsa günümüzde internet dünyasında da kendimize bir edinebilmekteyiz. İnternet dünyasında insanlar sosyal medya hesaplarıyla, e-posta hesaplarıyla ve daha bir çok platformda internet dünyasının birer bireyi olmuş durumdalar. Bu şekilde oluşan bu topluluğun her bireyi günümüzde bir vatandaş gibi görülmeye başlanmıştır. Bizler de internetteki hesaplarımızla dijital dünyanın birer vatandaşı durumundayız. Nasıl ki normal hayatımızda uymamız gereken bazı kurallar varsa internet dünyasının da uyulması gereken kuralları vardır. Bu kuralları bilmek ve onlara uygun hareket etmek bizlerin iyi bir vatandaş olmasını sağlar. Ayrıca normal hayatımızda karşılaşabileceğimiz tehlikelerden korunmasını öğrenip biliyorsak iyi bir dijital vatandaş olarak internet dünyasının tehlikelerinden de korunmasını öğrenmeliyiz.

 

DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI

1 - Dijital Erişim:

Tüm bireylerin internete erişimi konusunda eşit fırsatlara sahip olması gerektiğini bilir. İletişim hakkı bir insan hakkıdır, internete erişim de bu kapsamda her bir bireyin dahil olabileceği bir dünyadır.

 

2 - Dijital Ticaret:

Dijital vatandaş kabul edilecek birisi internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmelidir. Dolandırıcıların kullandığı yöntemler her gün değişmektedir. İyi bir dijital vatandaş yeni korunma yöntemlerini sürekli takip ederek kendisini koruyabilir.

 

3 - Dijital İletişim:

İnternet ortamında kullanılan tüm iletişim araçlarını ve sistemlerini bilir. Bunları etkili bir biçimde kullanır. Bunlar, e-posta hesapları, anlık mesajlaşma uygulamaları vb. sistemlerdir. Bu sistemleri kullanırken saygılı bir dil kullanır.

 

4 - Dijital Okuryazarlık:

Dijital vatandaş yapılması gereken işlerinde kendi ihtiyaçlarını görebilecek seviyede kendisini yetiştirmiş bir bireydir. Öğrenci olarak ödevlerini araştırıp, araştırdıklarını metin ya da sunu programında derleyebilmek dijital okuryazar olmanın bir göstergesidir. Yaptığı çalışmaları internet üzerinden başka kişilere gönderebilmelidir.

 

5 - Dijital Etik:

İnternet dünyasının kendine ait kuralları olduğunu bilir ve bu kurallara uygun hareket eder.

 

6 - Dijital Güvenlik:

İnternetin zararları konusunda bilinçlidir ve kendisini nasıl koruyacağını bilir.

 

7 - Dijital Hak ve Sorumluluklar:

İnternette her bireyin sahip olduğu hakları bilir ve başkalarının haklarına da saygılıdır.

 

8 - Dijital Hukuk:

İnternet dünyasında yapılan bazı kötü davranışların yasalar önünde de cezaları olduğunu bilir.

 

9 - Dijital Sağlık:

Fiziksel ve psikolojik sağlığını kouyabilmeli, internet veya bilgisayar bağımlılığı gibi rahatsızlıklara kapılmamalıdır.