Ana Sayfa > Bilişim Tek. ve Yz. > 5. Sınıf Konuları > Dijital Vatandaşlık

DİJİTAL VATANDAŞLIK NEDİR?

Basitleştirerek anlatacak olursak, dijital dünyada, sosyal medyada var olmak, dijital iletişim araçları ile diğer insanlarla etkileşimde bulunmak diyebiliriz. Bu durum tüm insanların katıldığı bir sanal dünya oluşturmuştur. Artık günümüzde bu dünyaya üye olmak, bunun bir parçası olmak dijital vatandaşlık kavramıyla ifade edilmektedir.

Sanal dünyaya nasıl katıldığımıza bakarsak, sosyal medya üyeliklerimiz bu dünyanın bir parçası olduğumuz anlamına gelir. E-posta adreslerimizle dijital dünyada kendimize ait bir iletişim adresimiz olduğu anlamına gelmektedir. Anlık mesajlaşma üyeliklerimiz de bu kapsamda değerlendirilebilir. E-devlet portalına üyeliğimiz, eba gibi eğitim platformlarına üyeliğimiz de bizi dijital dünyanın birer vatandaşı yapmaktadır. Bu alanlardaki varlığımız bize vatandaşlık kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nasıl ki vatandaşların bazı sorumlulukları ve yükümlülükleri vardır, dijital dünyada da bazı sorumluluklarımız ve yükümlülüklerimiz vardır. 

Etik değerlerimizin tamamını dijital dünyada da yaşamak dijital vatandaşlık sorumluluklarımızdandır. Dijital vatandaşlığın bazı sonuçları da olmaktadır. Bilmemiz gereken en önemli konu dijital dünyada paylaştıımız hiç bir bilgi, resim, video veya yazı asla silinmez. Dijital dünyada bir paylaşımı silmek demek bilgileri silmek demek değildir. O bilgilerin sadece paylaşımdan kalkması demektir. Bu paylaşımlar payllaştığınız platformlarda arşivlenmektedir. Eğer güvenilir olmayan, kullanıcı verilerini kötüye kullanabilecek sitelere üye olunmuşsa bu durum sizin paylaştıklarınızın size karşı kullanılableceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple  hang platform olursa olsun sosyal medyada paylaştıklarımıza dikkat etmeliyiz. Paylaştığımız tüm içerikler bizden izler bırakır ve buna dijital ayak izi denir. Bu iz bizi hayatımız boyunca bizi takip eder.

Peki dijital dünyada karşılaştığımız diğer "dijital vatandaşlar" kendilerini doğru olarak tanıtıyorlar mı? Bu soruyu iyice düşünüp sahte kimliklerin ne tür zararlarının olabileceğini düşünmeliyiz. Dijital dünyada dolandırılan, zarar gören insanların haberlerine mutlaka rastlamışızdır. Sanal dünyanın bu zararlarından nasıl korunacağımızı da öğrenmek "Dijital Vatandaşlık" yükümlülüklerimizdendir.